1 października, 2023 08:21
Schodołaz kroczący — ułatwienie dla osób niepełnosprawnych

Schodołaz kroczący — ułatwienie dla osób niepełnosprawnych

Likwidowanie barier architektonicznych, które utrudniają funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, jest niezwykle ważne, począwszy od ich miejsca zamieszkania, po miejsca publiczne. Jednym ze sposobów na to jest zaopatrzenie się w schodołaz, który pozwala pokonywać schody, czyli jedne z największych wyzwań. Dowiedz się więcej na temat takiego produktu.

Pomoc dla osób niepełnosprawnych

Aktywizowanie osób o ograniczonej mobilności jest bardzo ważne, by mogły być maksymalnie samodzielnie i prowadzić praktycznie normalne życie, a do tego niezbędne jest likwidowanie barier architektonicznych. Oczywiście nie wszędzie jest możliwość montażu specjalnej windy oraz podjazdu zamiast schodów —  dotyczy to na przykład domów jednorodzinnych bądź budynków wielorodzinnych. Wówczas schodołaz kroczący jest praktycznie jedynym rozwiązaniem. Jest to dobry wybór zarówno dla osób, które są w stanie samodzielnie poruszać się na niewielkich odcinkach, jak seniorzy, jak i całkowicie unieruchomionych. W tym pierwszym przypadku trzeba postawić na wariant ze zintegrowanym siedziskiem, w drugim zaś —  dający możliwość korzystania z niego na wózku inwalidzkim.

Schodołaz kroczący w tańszej wersji

Inwestycja w taki produkt, na co decydują się zazwyczaj osoby prywatne, rzadziej zarządcy obiektów, to ważny sposób na wydatne poprawienie komfortu życia i zapewnienie sobie większej samodzielności, co odciąża opiekunów oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie osoby niepełnosprawnej. Są to zatem korzyści bezcenne. Mimo to czasem wydatek taki okazuje się zbyt wysoki. W takich przypadkach warto pamiętać, że urządzenia tego rodzaju można też kupić z drugiej ręki —  nawiązując współpracę z odpowiednim dystrybutorem.

Wsparcie, z którego warto skorzystać

Nawet osoby całkowicie unieruchomione, niebędące w stanie wstać z wózka inwalidzkiego nie są skazane na pozostawanie w swym mieszkaniu bądź na poruszanie się tylko po parterze swojego piętrowego domu. Schodołaz odda nieocenione zasługi w codziennym życiu.