12 kwietnia, 2024 14:17
Podkład epoksydowy, lakier kolorowy i bezbarwny — zadbaj o karoserię swojego auta

Podkład epoksydowy, lakier kolorowy i bezbarwny — zadbaj o karoserię swojego auta

Wielu właścicieli aut skarży się na ich kiepski wygląd, spowodowany na przykład korozją czy uszkodzeniami mechanicznymi, powodującymi ubytki lakieru, a także na ceny profesjonalnych usług w warsztatach. Warto jednak wiedzieć, że wiele działań można wykonać samodzielnie, wystarczy tylko zaopatrzyć się w nowoczesne preparaty, dowiedzieć się, jak stosować je prawidłowo i zadać sobie odrobinę trudu. Efekt na pewno będzie doskonały, więc czym prędzej przeczytaj, na co postawić!

Nie tylko profesjonalne usługi

Oczywiście oddanie pojazdu do zakładu lakierniczego czy salonu auto detailingu to wielka wygoda oraz pewność, że efekt działań profesjonalistów będzie znakomity, ale rozwiązanie to ma podstawową wadę —  cenę. Takie działania mogą zwyczajnie nie opłacać się w przypadku starszych aut. Jednocześnie wielu posiadaczy samochodów lubi zajmować się swoimi pojazdami. Warto pójść w tym o krok dalej, nie ograniczając się tylko do mycia i woskowania. Samodzielnie auto można z powodzeniem wypolerować, wykonać poprawki lakiernicze, a nawet pozbyć się korozji oraz zabezpieczyć blachę przed kolejnymi zniszczeniami. Pomogą w tym nowoczesne produkty, które są na tyle łatwe w użyciu, że poradzić sobie z tym są w stanie nawet amatorzy.

Co warto wybrać?

Wiele zależy od tego, jaki jest stan auta i jakie efekty chce się osiągnąć. W przypadku starszych roczników na pewno we znaki daje się korozja. Warto ją usunąć poprzez szlifowanie, następnie, po dokładnym oczyszczeniu powierzchni, nałożyć podkład epoksydowy (zwykle potrzeba 2-3 warstw), a potem lakier w wybranym kolorze. Jeśli dobrze wykona się te zadania, z odpowiednią precyzją i dbając o równomierne nałożenie poszczególnych warstw, można spodziewać się, że miejsce korekty nie będzie odznaczać się od reszty karoserii.

Na pewno na koniec warto też pomyśleć o zabezpieczeniu blachy i przedłużeniu jej żywotności, na co pozwala wygodny w aplikacji bezbarwny lakier do samochodu , zastępujący na przykład kosztowną powłokę ceramidową nakładaną w salonach auto detailingu. Warstwa taka ułatwi też zachowanie auta w czystości, gdyż zabrudzenia nie imają się śliskiej powierzchni.

Świetny stan auta i duma właściciela

Polecane zabiegi są łatwe do przeprowadzenia, a potrzebne do nich środki — niedrogie i łatwo dostępne. Warto zatem zadać sobie nieco trudu i odświeżyć wygląd swojego auta.