24 lutego, 2024 03:20
Ile wynosi czas pracy kierowcy w 2023 roku?

Ile wynosi czas pracy kierowcy w 2023 roku?

Zmęczone osoby nie powinny prowadzić pojazdów. Może to prowadzić do wypadków na drodze. Właśnie dlatego Unia Europejska wprowadziła restrykcyjne limity czasu pracy kierowców zawodowych. Sprawdź, ile godzin można legalnie spędzić za kierownicą w 2023 roku.

Limity czasu pracy kierowcy

Przedsiębiorcy zajmujący się przewozem ludzi lub towarów muszą regularnie śledzić zmieniające się przepisy. Czas pracy kierowcy w 2023 roku obejmuje następujące ograniczenia:

  • w jednym tygodniu nie można pracować więcej niż 56 godzin,
  • po 4,5 godziny prowadzenia pojazdu należy zrobić 1,5 godziny przerwy,
  • zmiana nie powinna przekraczać 9 godzin kierowania autem,
  • po powrocie do domu lub bazy pracownikowi należy się doba przerwy.

Prawo dotyczy kierowców, którzy kierują autem ciężarowym o masie powyżej 3,5 tony lub wożących więcej niż 8 pasażerów busem. Ewentualne odstępstwa od wskazanego wyżej czasu pracy możliwe są w szczególnych sytuacjach, takich jak zatory na drodze oraz długie postoje na przejściach granicznych.

Prawidłowe użytkowanie tachografu

Jak udowodnić przestrzeganie lub łamanie przepisów? Kluczowe są dane z tachografu. Warto nauczyć swoich pracowników, jak odpowiednio go używać. Kierowca musi na przykład wybrać właściwy tryb (jazdę lub odpoczynek) oraz wpisać symbol kraju, w którym porusza się na drodze. Po zakończeniu pracy należy wyjąć kartę z tachografu. Zbierane przez urządzenie dane należy przechowywać co najmniej przez 45 dni. Za nadużycia i błędy grożą wysokie kary, nawet kilka tysięcy złotych grzywny.

Praca kierowcy w 2023 roku

Nie pozwól, by Twoi pracownicy spędzali za kierownicą więcej czasu, niż pozwalają na to aktualne przepisy. Zwróć uwagę na prawidłowe stosowanie tachografu i analizuj zbierane przez niego dane. Planuj zmiany uwzględniające przerwy na odpoczynek i nie dopuść do przemęczenia kierowców.