12 kwietnia, 2024 13:06

Czym jest irygator dentystyczny i dlaczego warto go używać?

Chcesz zadbać o zęby? Stosowanie irygatora zapewnia szereg korzyści, dlatego urządzenie zyskuje coraz więcej zwolenników. Dowiedz się już teraz, dlaczego warto mieć je w swoim domu!

Irygator – co to takiego?

Jest to niewielki przyrząd, który służy do domowej pielęgnacji całej jamy ustnej. Z zamontowanej w zbiorniku z wodą dyszy pod ciśnieniem kierowany jest strumień, który dociera pomiędzy zęby oraz dziąsła, oczyszczając je na przykład z resztek jedzenia czy nagromadzonych bakterii. Irygator dentystyczny w połączeniu z nićmi zdecydowanie poprawia codzienną higienę.

W sklepach dostępnych jest wiele modeli irygatorów, jednak każdy z nich składa się z: 

  • zbiornika wodnego,
  • silnika elektrycznego, który zasila pompę,
  • dyszy. 

Do najpopularniejszych rodzajów należą wersje stacjonarne, bezprzewodowe lub zasilane bateriami. Decydując się na zakup tego rodzaju produktu, warto zwrócić uwagę, czy posiada on możliwość regulacji ciśnienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z bardzo wrażliwymi dziąsłami, implantami lub noszących aparat ortodontyczny.

Zalety irygatora

Ten niepozorny sprzęt może przynieść Twojemu uśmiechowi wiele dobrego. Przede wszystkim wspiera higienę trudno dostępnych miejsc, takich jak na przykład przestrzenie międzyzębowe czy dziąsła. Czyszczenie zębów staje się dzięki temu dokładniejsze, szybsze i skuteczniejsze. Woda pod ciśnieniem usuwa również osad po wypitej kawie czy herbacie. Warto pamiętać, że korzystanie z irygatora jest też bezpieczniejsze niż na przykład używanie wykałaczki do wydobycia resztek jedzenia. Sprzęt polecany jest osobom w każdym wieku, ponieważ jego obsługa jest niezwykle łatwa. 

Czyste, białe i zdrowe zęby 

Codzienna pielęgnacja jamy ustnej jest niezwykle ważna jeśli zależy Ci na ładnym uśmiechu. Oprócz tradycyjnego szczotkowania dobrze jest wdrożyć dodatkowe oczyszczanie zębów i dziąseł, używając domowego irygatora. Obecnie w sklepach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest wiele modeli, dlatego każdy zainteresowany powinien bez problemu kupić taki sprzęt, który spełni jego oczekiwania.