12 kwietnia, 2024 09:22
Czas pracy kierowcy w 2023 — aktualne przepisy

Czas pracy kierowcy w 2023 — aktualne przepisy

Prowadzisz firmę transportową lub zajmujesz się przewozem osób? Musisz przestrzegać przepisów związanych z czasem pracy kierowców. Sprawdź, jak wyglądają w 2023 roku. Poznaj najnowsze prawo i kontroluj aktywność swoich pracowników.

Dopuszczalny czas za kierownicą

Unijne przepisy narzucają szczególne restrykcje na kierowców, którzy kierują pojazdami ciężarowymi o masie powyżej 3,5 tony i busami mającymi ponad 8 miejsc dla pasażerów. Obowiązują ich limity czasu spędzanego za kierownicą. Wynika to przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego. Zmęczeni kierowcy mają trudności z koncentracją i wolniej reagują na niespodziewane zdarzenia na drodze. Mogą przez to doprowadzić do wypadku. Właśnie dlatego właściciele firm transportowych muszą kontrolować czas pracy swoich pracowników i używać tachografów.

Przepisy w 2023 roku

Jakie jest najnowsze prawo? Czas pracy kierowcy w 2023 roku tygodniowo nie może przekroczyć 56 godzin. Po 4,5 godziny jazdy konieczna jest licząca 45 minut przerwa, która pozwoli pracownikowi odpocząć i korzystnie wpłynie na jego koncentrację. W trakcie zmiany dozwolone jest prowadzenie pojazdu przez 9 godzin, a po powrocie do bazy lub miejsca swojego zamieszkania kierowca musi mieć wolne przez co najmniej dobę.

Przepisy są dość restrykcyjne i za ich łamanie grożą wysokie kary. W szczególnych sytuacjach czas pracy może zostać wydłużony. Dotyczy to na przykład nieprzewidzianych zdarzeń na przejściach granicznych, trudnych warunków atmosferycznych oraz zatorów komunikacyjnych.

Limity czasu pracy kierowcy

Przestrzegaj wskazanych przez Unię Europejską limitów czasu pracy kierowcy. To dobry sposób na zapobieganie wypadkom i zadbanie o komfort swoich pracowników. Używaj dobrych urządzeń do rejestracji aktywności pojazdu i uwzględniaj przerwy w grafiku zleceń.