Kwas salicylowy — skuteczny sposób na zaskórniki
Czarne kropki na twarzy, pojawiające się głównie na nosie, czole i brodzie, to zmora wielu osób, nie tylko kobiet i nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania. Wągry, zwane inaczej zaskórnikami, towarzyszą trądzikowi, ale mogą też występować samodzielnie, przy czym zwalczanie ich wydaje się bardziej skomplikowane niż usuwanie pryszczy. Sposobem może być kwas salicylowy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.
Jak działa kwas salicylowy na zaskórniki?
Wszystkie kwasy stosowane na twarz, czy to obecne w kosmetykach czy użytku domowego, czy wykorzystywane w profesjonalnych warunkach, do tzw. peelingu chemicznego, działają przede wszystkim w ten sposób, że złuszczają skórę. Dzięki temu odblokowują pory i usuwają zalegające w nich masy rogowe, będące przyczyną zaskórników oraz pryszczy. Pozbawione tych zanieczyszczeń pory stają się jasne, zatem brzydkie wągry znikają.
Poza tym kwas salicylowy rozpuszcza zanieczyszczania oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, istotnie zatem zmniejsza ryzyko występowania niedoskonałości skóry. Sięgają po niego zatem osoby z cerą trądzikową, ale też tłustą i mieszaną. Jest to dobry wybór także z tego względu, i ż substancja ta nie powoduje podrażnień (oczywiście jeśli jest właściwie stosowana), gdyż dość szybko ulatnia się z powierzchni skóry. Do dociera do jej głębszych warstw, jak inne kwasy, zatem nie ma ryzyka niepożądanych skutków ubocznych.
Po jakie produkty sięgnąć?
Chcąc wykorzystać moc kwasu salicylowego na zaskórniki można udać się do kosmetyczki albo lekarza na peeling kwasowy, ale nie jest to niezbędne. Równie dobre efekty, w dodatku stopniowo, bez silnego złuszczania skóry, można osiągnąć w domowych warunkach — substancja ta znajduje się w wielu kosmetykach, drogeryjnych i aptecznych. Można sięgnąć po tonik, żel do mycia twarzy czy serum. Warto przy tym zwracać uwagę na stężenie kwasu. Zwykle sięga ono 1-2%, przy czym silniejszy preparat daje efekt szybciej, ale wymaga odpowiedniego stosowania — na przykład z mycia z twarzy po ustalonym przez producenta czasie.
Piękna skóra, bez zaskórników
Wągry z pewnością nie dodają skórze urody, a przy tym rozwijający się w nich stan zapalny sprzyja powstaniu tzw. trądziku zaskórnikowego. Warto sięgnąć po odpowiednią pielęgnację i cieszyć się czystą, zdrową oraz piękną cerą.