Jak wybrać schodołaz?
Osoby niepełnosprawne czy o ograniczonej sprawności, jak seniorzy, każdego dnia borykają się z wieloma wyzwaniami, a do najtrudniejszych należą schody. Pomocne w ich pokonywaniu mogą być specjalne urządzenia — schodołazy. Sprawdź, jak wybrać taki sprzęt.
Schodołaz kroczący czy gąsienicowy?
Poszukując takiego urządzenia do swojego domu (choć czasem na jego zakup decydują się też zarządcy obiektów publicznych), trzeba ocenić swoje potrzeby, a także warunki architektoniczne. Posiadanie wąskich schodów i spoczników na pewno nie ułatwia sprawy — w takim otoczeniu schodołaz kroczący może sprawdzić się lepiej niż gąsienicowy, gdyż jest węższy.
Jaki wariant?
Decydując się na zakup schodołaza w wersji kroczącej, trzeba jeszcze wybrać między różnymi wariantami. Podstawowa różnica to konstrukcja. Urządzenia takie mogą być wyposażone w siedzisko lub mieć możliwość instalacji wózka inwalidzkiego. Z tej pierwszej opcji wygodnie korzystają seniorzy czy inne osoby, które są w stanie poruszać się na krótkich odcinkach, podczas gdy druga przeznaczona jest dla niepełnosprawnych niewstających — przynajmniej bez pomocy — z wózka.
Wybierać można też między wersjami nowymi i używanymi — na pewno nie wszyscy wiedzą o tym, że ta druga wersja także jest dostępna. Jest to świetny wybór dla osób chcących zminimalizować wydatek na zakup takiego sprzętu bądź niemogących pozwolić sobie na wydanie pełnej sumy na nowe urządzenie — choć niewątpliwie, jeśli dysponuje się odpowiednią kwotą, będzie to doskonała inwestycja, zwłaszcza że schodołazy otrzymują długą gwarancję.
Ułatwienie w codziennym życiu
Likwidowanie barier architektonicznych to niezwykle ważne wsparcie dla osób o ograniczonej sprawności, pozwalające im żyć bez ograniczeń i cieszyć się samodzielnością. Warto zatem korzystać ze wszystkich tego form.