Jak stosować kwas salicylowy na zaskórniki?
Może się wydawać, że najgorszym problemem trapiącym skórę twarzy są pryszcze. Wiele osób z pewnością jednak przyzna, że jeszcze trudniejsze do eliminacji są wągry, pojawiające się na skórze nosa, brody oraz czoła. Ich pozbywanie się jest zaś ważne nie tylko dla odzyskania estetycznego wyglądu twarzy, ale też w celu zapobiegania rozwoju w nich stanu zapalnego, gdyż jest to prosta droga do pryszczy. Skutecznym sposobem może być kwas salicylowy, ale wpierw trzeba dowiedzieć się, jak go stosować. Sprawdź to!
Dlaczego akurat kwas salicylowy?
Na twarz stosuje się różne kwasy, na przykład owocowe, ale salicylowy jest wybierany szczególnie często. Ma on wszechstronne działanie — przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz oczyszczające. Jest zatem idealnym wyborem w przypadku zaskórników (a także trądziku), gdyż domagają się one właśnie oczyszczenia; istnieje też ryzyko pojawienia się w nich stanów zapalnych, ze względu na zalegające masy rogowe. Kwas ten rozpuszcza zanieczyszczenia, usuwając wągry, a także lekko złuszcza skórę, nie dopuszczając do zatykania się ujść gruczołów łojowych, co też sprzyja usunięciu nadmiaru sebum.
Jak stosować?
Przeznaczony na zaskórniki kwas salicylowy występuje w wielu wariantach. Kosmetyki z tą substancją mają oczywiście jej niskie stężenie, zwłaszcza te przeznaczone do codziennego użytku, jak oczyszczające toniki czy płyny przeciwtrądzikowe. Chcąc podziałać na wągry intensywniej, można sięgnąć po serum z wyższym stężeniem tej substancji, wynoszącym 2%, trzeba jednak ściśle stosować się do wskazań producenta. Co prawda, ze względu na dość szybkie utlenianie się tego składnika z powierzchni skóry, ryzyko jej podrażnienia jest niewielkie, ale dla uzyskania optymalnego rezultatu trzeba przestrzegać m.in. czasu trzymania produktu na twarzy i częstotliwości jego użytkowania.
Innym sposobem wykorzystania tej substancji jest peeling chemiczny, inaczej: kwasowy, wykonywany u kosmetyczki. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zabieg zakładający bardzo silne złuszczenie skóry — złuszcza się ona, schodząc całymi płatami, przez kilka kolejnych dni.
Domowa pielęgnacja cery
Wykorzystanie kwasów w domowych warunkach to świetna możliwość i sposób na uzyskanie zdrowej cery. Sprawdź właściwości kwasu salicylowego i zapomnij o zaskórnikach!