“Nadzwyczajna kasta” broni się do samego KOŃCA! Czy prezes Gersdorf ZABLOKUJE nową KRS?!

Nowo wybrana Krajowa Rada Sądownictwa może mieć poważne kłopoty z rozpoczęciem swojej działalności. Grono to nie może się zbierać do czasu, aż szefowa KRS i prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zwoła posiedzenie tego organu. Sama Gersdorf uważa wybraną przez Sejm KRS i NIE zamierza zwoływać posiedzenia, co może doprowadzić do dużych opóźnień, a nawet paraliżu.

Kadencja 15 wybranych członków KRS zaczyna się dzisiaj, ale od razu spotyka się z wielkimi oporami. Prezes Małgorzata Gersdorf zrezygnowała z szefowania KRS, zrezygnowali także jej zastępcy, których kadencja skończyła się wczoraj, a więc Rady de facto nie ma kto zwołać. Nowo wybrani członkowie mogą próbować wybrać nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczących, jednak musi to się dziać na posiedzeniu plenarnym.

Jedyną osobą, która ma władzę zwołać posiedzenie KRS jest właśnie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Jednakże, jak pisze dziennikarz radia RMF FM Tomasz Skory, pani prezes zamierza blokować działania Rady, którą uważa za niekonstytucyjną. Redaktor Skory zauważa, że ze strony internetowej KRS zniknęły wszystkie terminy posiedzeń tego organu i obecnie nie jest przewidywane żadne posiedzenie.

Taki stan rzeczy na pewno potrwa do 2 kwietnia, kiedy w życie wejdzie ustawa o Sądzie Najwyższym, a Gersdorf zapowiedziała, że nie będzie ubiegała się o przedłużanie swojej kadencji. W związku z tym na stanowisku prezesa SN będzie wakat, a posiedzenia KRS dalej nie będzie miał kto zwołać.

Wybór następcy I prezesa SN może potrwać kilka miesięcy, a sędzia wyznaczony przez prezydenta jako pełniący obowiązki nie będzie miał możliwości zwołania posiedzenia KRS. Według konstytucji członkiem Rady jest tylko I prezes SN, a nie osoba pełniąca obowiązki, a więc można przewidywać, że do czasu wybory pierwszego prezesa SN nie będzie posiedzeń KRS.

Dochodzi do tego jeszcze obsadzenie 110 stanowisk sędziowskich w Sądzie Najwyższym, a cała procedura tworzenia nowego SN potrwa kilka miesięcy. Dlatego też, według red. Tomasza Skorego nowo wybrani członkowie KRS muszą uzbroić się w cierpliwość zanim zbiorą się na pierwszym posiedzeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here