Minister sprawiedliwości POTWIERDZA śledztwo dotyczące autostrady A2! Z. Ziobro przypomniał też KLUCZOWĄ rolę … Donalda Tuska w tej sprawie …

0
Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro potwierdził, że prokuratura będzie zajmować się sprawą umów zawartych z firmą Jana Kulczyka na budowę autostrady A2. Minister chce, żeby śledczy wyjaśnili, dlaczego przedstawiciele poprzednich rządów zgodzili się na tak fatalne warunki. Szef resortu sprawiedliwości przypomniał też, że za czasów rządów PO to były premier Donald Tusk naciskał na podpisanie tej umowy przez byłego ministra transportu Cezarego Grabarczyka.

Prokuratura ma wyjaśnić, dlaczego spółka Autostrada Wielkopolska, w której szefem rady nadzorczej jest syn Jana Kulczyka otrzymała koncesję na 40 lat i prawo do NIEOGRANICZONEJ podwyżki opłat za przejazd: – Mamy jedną z najdroższych czy wręcz najdroższą autostradę w Europie. Pieniądze z kieszeni kierowców płyną szerokim strumieniem do prywatnej spółki, a rząd nie jest w stanie powstrzymać kolejnych podwyżek. Chcę, żeby prokuratorzy ustalili, dlaczego za poprzednich rządów zgodzono się na tak skandaliczne warunki. Prokuratura ma zbadać, czy doszło do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez państwowych urzędników, przez co narażone zostały interesy Skarbu Państwa i samych Polaków – powiedział w rozmowie z PAP.

Minister przypomniał, że sprawdzane są dwie umowy; pierwsza z 1997 roku podpisana przez byłego ministra transportu, a obecnego europosła SLD Bogusława Liberadzkiego, która daje Autostradzie Wielkopolskiej prawo do podwyższania opłat. Ziobro przypomniał, że od nowego roku, ceny za przejazd znów wzrosły: – Z nowym rokiem stawki za przejazd tym odcinkiem autostrady przewyższyły nawet opłaty wnoszone przez kierowców w najbogatszych państwa Europy. Wynoszą aż 40 groszy za kilometr – mówił.

Nie mniej bulwersująca jest umowa dotycząca odcinka między Świeckiem, a Nowym Tomyślem. Wprawdzie opłaty na tym odcinku są niższe, ale spółka Autostrada Wielkopolska otrzymuje MILIONY złotych ze Skarbu Państwa, które nabijają jej kiesę. Umowa ta jest tajna, ale w zeszłym roku Komisja Europejska nakazała zapłatę aż 895 milionów złotych dla wspomnianej spółki Ziobro przypomniał, że na podpisanie tej umowy naciskał sam były premier, a obecny szef Rady Europejskiej Donald Tusk: – Już same okoliczności zawarcia umowy budzą podejrzenia. Na jej zawarcie ówczesny premier Donald Tusk dał ministrowi Grabarczykowi miesiąc. Zagroził, że go odwoła – powiedział.

Minister powiedział, że prokuratorzy sprawdzą czy nie doszło do nieprawidłowości i zaniechań przy podpisywaniu umów: – To zbyt poważna sprawa, by zostawić ją bez wyjaśnienia. Mamy prawo wiedzieć, jak doszło do tego, że polscy kierowcy płacą horrendalne stawki za przejazd autostradą, a zyski czepie prywatna firma. Za wcześnie jednak mówić o stawianiu zarzutów konkretnym osobom – mówił minister sprawiedliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here