Koniec tego ZDZIERSTWA?! Prokuratura WRESZCIE bierze się za “Autostradę Kulczyka”! Zobacz SZOKUJĄCE kulisy umów zawartych za czasów PO i SLD!

Według ustaleń portalu tvp.info, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił rozpoczęcie śledztwa w celu sprawdzenia, czy podczas podpisywania koncesji na tzw. “Autostradę Kulczyka” –  budowę kluczowego odcinka A2 pomiędzy Świeckiem a Koninem nie doszło do nieprawidłowości i przekroczenia uprawnień przez urzędników.

Portal podaje, że śledczy mają sprawdzić okoliczności przyznania koncesji spółce Autostrada Wielkopolska i zbadać rolę poprzednich rządów i urzędujących wówczas ministrów. Wątpliwości budzi koncesja, wedle której Autostrada Wielkopolska może DOWOLNIE ustalać ceny za przejazd. Została ona podpisana w 1997 roku i jest ważna do roku 2037. Co więcej, dokument ów jest TAJNY! Od początku roku opłata za 150-kilometrowy odcinek wynosi aż 60 zł – czyli 40 groszy za kilometr. Umowa ta została podpisana za czasów rządów SLD, a sygnował ją minister transportu, którym był w tamtym czasie obecny europoseł Sojuszu Bogusław Liberadzki.

Informator portalu tak mówi o tej sprawie: – Opłaty za korzystanie z autostrady są horrendalne. Stawki za przejazd odcinkiem z Konina do Nowego Tomyśla są najwyższe w Europie, a od stycznia jeszcze wzrosły. Ustala je prywatna spółka i jeszcze przez kolejnych 19 lat, dopóki nie wygaśnie koncesja, może je podwyższać praktycznie bez ograniczeń. Stąd wątpliwości, czy przy podpisywaniu przez poprzednie rządy umów koncesyjnych zagwarantowano interesy państwa i samych Polaków – czytamy.

Pod lupą śledczych jest też kolejna, nie mniej skandaliczna umowa podpisana za rządów PO-PSL przez ministra transportu Cezarego Grabarczyka. Według niej Skarb Państwa ma zwracać spółce Autostrada Wielkopolska “utracone zyski” – różnice pomiędzy dochodami z autostrady, a tymi założonymi w umowie. Dokument ten również jest tajny, ale w zeszłym roku Komisja Europejska nakazała przekazanie Autostradzie Poznańskiej aż 895 milionów złotych, właśnie z tytułu rekompensat od państwa.

Umowy podpisane z Autostradą Poznańską, w której radzie nadzorczej szefuje syn zmarłego Jana Kulczyka budzą olbrzymie wątpliwości. Tak o tym mówi informator portalu tvp.info: – Jest sporo niejasności i dziwnych zbiegów okoliczności. Wątpliwości budzą korzystne dla spółki Autostrada Wielkopolska decyzje ministrów i urzędników. To wszystko ma być przedmiotem śledztwa – czytamy.

Czy decyzja prokuratury to WRESZCIE początek rozliczeń poprzednich rządów i ukarania winnych zaniedbań i niekorzystnych decyzji podejmowanych przez poprzedników? Można mieć taką nadzieję, ale dotychczasowa bierność rządu PiS w tej sprawie nie nastawia optymistycznie, niemniej nakaz rozpoczęcia śledztwa jest pozytywnym sygnałem.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here