Prezes Kaczyński o dumnej Polsce: “Jesteśmy wielkim europejskim narodem”! Było też o reparacjach wojennych!

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który brał udział w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości w Krakowie w swoim przemówieniu podkreślił, że Polska zawdzięcza niepodległość połączeniu myśli politycznej i walce zbrojnej. Szef PiS powiedział, że cały czas będzie kontynuowany proces odbudowy patriotyzmu, a Polacy są dumnym narodem. Lider obozu rządzącego podkreślił, że Polska nie zrezygnuje ze starań o wypłatę reparacji wojenne od Niemiec.

Jarosław Kaczyński przypomniał, że proces odzyskiwania niepodległości po 123 latach zaborów nie był jedynie jednodniowym wydarzeniem w dniu powrotu Józefa Piłsudskiego do kraju. Dodał, że działania te trwały w charakterze zbrojnym do 1921 roku, a w kwestii dyplomatycznej zakończyły się w 1923 roku. Kaczyński podkreślał wagę dzisiejszego święta w procesie budowania państwa: – Momenty uroczyste, pamięć ludzi, pamięć instytucji, pamięć wydarzeń, bitew jest czymś, co konsoliduje wspólnotę, a wspólnoty potrzebujemy. Musimy ją budować, umacniać, bez niej nasze państwo, a poprzez państwo także nasz naród, nie będą mogły odnosić sukcesów, nie będą mogły wpisywać się w historię Europy i świata w taki sposób, na jaki zasługujemy. Zasługujemy na wiele, jesteśmy wielkim europejskim narodem – podkreślał prezes PiS.

Lider partii rządzącej podkreślił fakt, że odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki połączeniu dwóch czynników: czynu zbrojnego oraz myśli politycznej. Splot tych działań doprowadził do odzyskania niepodległości po latach zaborów: – Połączyły się tak, jak nigdy przedtem w całej historii walki o odzyskanie niepodległości – zaznaczył.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił również o czasach dzisiejszych i roli śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w budowie polskiego patriotyzmu. Kaczyński zaznaczył, że postawa ta była niszczona zarówno przez lata PRL, jak i po 1989 roku. Lider obozu Zjednoczonej Prawicy poruszył również kwestię odszkodowań wojennych od Niemiec mówiąc, że Polska musi domagać się respektowania swoich praw, tak jak robią to inne narody: – Musimy domagać się naszych praw, także tych wynikających z historii, Żydom zapłacono, wielu narodom zapłacono, a nam nie; musimy odrzucić mikromanię, która kazała nam się z tym godzić – mówił prezes PiS.

Słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego doskonale podkreślają dumę z osiągnięć bohaterów 1918 roku oraz zadania jakie stoją przed naszym krajem na kolejne lata. Niezmiernie ważne jest odbudowanie postaw patriotycznych i przywrócenie Polakom narodowej dumy odebranej sukcesywnie odbieranej przez ostatnie dziesiątki lat. Tak jak powiedział prezes Kaczyński, nie może to się kończyć na retoryce, ale oznaczać zdecydowane działania i twarde domaganie się respektowania swoich praw, jak na przykład w kwestii domagania się reparacji wojennych od Niemiec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here