Minister Macierewicz zdecydowanie do Prezydenta: Aneks WSI powinien wrócić do SKW!

Aneks z Weryfikacji Żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych jest chyba najbardziej znanym, tajnym dokumentem, którego ujawnienia żąda opinia publiczna oraz wielu specjalistów zajmujących się służbami specjalnymi. W wywiadzie dla radia RMF FM rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński stwierdził, że prezydent Andrzej Duda nie ma zamiaru ujawnić tego dokumentu. Z kolei minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaapelował dzisiaj do prezydenta, aby zwrócił Aneks do Służby Kontrwywiadu Wojskowego, która już w czerwcu wystąpiła o to do prezydenta.

Minister Macierewicz wprost zaapelował do głowy państwa, aby prezydent przekazał Aneks Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, jeśli nie chce go publikować. SKW potrzebuje tego dokumentu ze względu na zawarte w nim informacje potrzebne kontrwywiadowi:

Blokowanie przekazania tego raportu z powrotem do SKW jest działaniem nieroztropnym i dla Polski naprawdę niekorzystnym (…) Jeżeli pan prezydent zdecydował się nie publikować raportu, chociaż ustawa tak stanowi, to jest w jego uprawnieniach. To jest zupełnie bezsporne. Ale w takim razie powinien ten materiał zwrócić do SKW, której to jest po prostu potrzebne do kontynuowania działalności.

“Gazeta Polska” informowała, że szef SKW Piotr Bączek poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o przekazaniu dokumentu do kierowanej przez niego służby. Bączek uważa również, że dokument powinien być jawny i przypomniał, że to właśnie SKW ma prawo do posiadania wszelkich dokumentów z weryfikacji żołnierzy WSI, w tym tajnego Aneksu do Raportu weryfikacji tych służb.

Minister Macierewicz w wypowiedzi dla TVP INFO dodał, że informacje zawarte w Aneksie są niezwykle istotne ze względu na bezpieczeństwo państwa, a SKW nie dysponuje tak “precyzyjnymi danymi”. Szef MON dodał, że Aneks liczy ponad 800 stron, a on sam, choć był jego autorem “mniej więcej go pamięta”.

Apel ministra Antoniego Macierewicza do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie Aneksu WSI z pewnością nie pozostanie bez echa, gdyż dokument ten już od ponad 10 lat budzi olbrzymie emocje, a nie wiadomo co znajduje się w jego treści. Zastanawiający jest fakt iż sam prezydent nie chce ujawnić tego dokumentu i zasłania się ś.p. prezydentem Lechem Kaczyńskim, który tego nie uczynił. Widać wyraźnie, że Aneks i niechęć prezydenta do przekazania go Służbie Kontrwywiadu Wojskowego będzie ponownym zarzewiem konfliktu pomiędzy MON a Pałacem Prezydenckim. Takie zachowanie głowy państwa z pewnością nie służy “dobrej zmianie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here