Prezydent znów zablokuje reformę sądownictwa?! Te słowa są mocno niepokojące …

Pomimo medialnych zapewnień zarówno przedstawicieli rządu i klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości a także ludzi z Kancelarii Prezydenta ciągle nie ma porozumienia w kwestii poprawek dotyczących wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. W wywiadzie dla “Gościa Niedzielnego” prezydent Andrzej Duda prezydent nie zgadza się na wybór kandydatów do tego grona przez Senat większością 3/5 głosów, gdyby nie doszło do niego w Sejmie.

Prezydent Andrzej Duda zaznacza, że nie zgadza się na wybór członków KRS głosami jednej partii i dlatego odrzuca te pomysły. Zdaniem Dudy w razie fiaska głosowania w Sejmie kandydaci do KRS powinni być wybrani tak, aby każdy poseł wskazał jednego kandydata. Na to rozwiązanie nie zgadza się z kolei prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zwolenników Prawa i Sprawiedliwości może niepokoić także fakt, że prezydent kolejny raz dotyka kwestii kompetencji ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego, zaznaczając, że nie pozwoli na zwiększenie uprawnień wynikających z pełnienia tej funkcji:

Prokurator generalny jest jednocześnie ministrem sprawiedliwości, czyli z jednej strony decyduje o pracy prokuratury, a z drugiej ma stosunkowo dużą władzę nad sądami powszechnymi. Miał de facto [gdyby przeszły projekty PiS – przyp. red] decydować o składzie Sądu Najwyższego czy jego regulaminie, a przecież jako prokurator generalny jest stroną w sprawach, które toczą się przed Sądem Najwyższym. (…) Nie może być tak, że prokurator generalny ma olbrzymią władzę nad Sądem Najwyższym.

Tak stanowcze słowa prezydenta Andrzeja Dudy pokazują, że wciąż jest daleko zarówno do porozumienia pomiędzy nim a Prawem i Sprawiedliwością. Prezydent dalej upiera się przy swoim i taka postawa może de facto zablokować reformy wymiaru sprawiedliwości, dzięki czemu “nadzwyczajna”, sędziowska kasta pozostanie nietknięta. Z pewnością wywiad prezydenta udzielony “Gościowi Niedzielnemu” na nowo rozbudzi dyskusję i podgrzeje nastroje w kwestii reformy polskiej Temidy.

Prezydent Duda zabrał głos w sprawie równie ważnej, a nawet ważniejszej niż reforma wymiaru sprawiedliwości. Andrzej Duda powiedział, że w razie przegłosowania przez Parlament ustawy o zakazie aborcji eugenicznej, w wyniku której zabijana jest większość dzieci przed urodzeniem, podpisze takie rozwiązanie. Z pewnością taka deklaracja spodoba się większości katolickich wyborców prezydenta, gdyż postawa PiS w tej kwestii budziła i nadal budzi wiele wątpliwości.

Nie ma wątpliwości, że wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy po raz kolejny rozgrzeją do czerwoności debatę publiczną. Dotyczy to zarówno jego niechęci i oporu wobec reformy Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, jak i kwestii ograniczenia zabijania dzieci przed narodzeniem. Wywiad prezydenta udzielony “Gościowi Niedzielnemu” z pewnością nie pozostanie bez echa zarówno wśród przeciwników, jak i sympatyków gospodarza Belwederu.

7 KOMENTARZE

  • Po prostu otoczyl sie kolesiami z dawnej UW, a co to jest za twor to wiemy (zob. definicje UW, ktora trafnie okreslil Aleksander Jablonowski).

   2

   0
 1. ALBO TY CZŁOWIEKU JESTEŚ UMOCZONY I CHCESZ REFORMY SĄDOWNICTWA NA MODŁĘ PiSS.PEWNIE JESTEŚ PISUAREM,A TACY JAK TY PO PiSSREFORMIE SĄDOWNICTWA BYLIBY ZAWSZE NIEWINNI MIMO EWIDENTNYCH PRZESTĘPCZOSCI

  2

  11
  • No a ty jesteś PO,- miotem , który lubi umoczoną kastę nadzwyczajnych ludzi którzy za nic nie odpowiadają , przecież wiadomo było do tej pory ,że Sądy były stronnicze POwskie z Rzeplińskim na czele i to ci się podobało , bo wy chcecie żeby było jak było żadnych zmian ale niestety zmiany będą czy ci się podoba PISUAR czy nie ja popieram PIS i gruntowne zmiany w Sądownictwie , precz z kastą sędziów , precz z zależnymi sędziami od poprzedniej władzy czas na zmiany zmiany zmiany…!!!

   1

   0
 2. myślę,że ktoś z WSI ma wpływ na Pana Prezydenta.Myślę, że Pan Prezydent jest za miękki……A może te stare capy mają coś na Pana Prezydenta?….Mimo tego powinien się postawić,przeciw zdrajcą z WSI.I być wirnym tym,którzy na Niego głosowali i Partii,która popierała Jego kandyturę.Niech nie liczy na poparcie lewicy liberałów.Oni Go potrzbują tylko teraz.A GŁOSOWAŁEM NA ANDRZEJA DUDĘ…….?B

  6

  1
  • Jak moze sie przciwstawic zdrajcom z WSI, skoro nie chce opublikowac aneksu z WSI, a przeciez to obiecywal Polakom przed wyborami.

   2

   0
 3. czysta rozgrywka ambicjonalna między dwoma krakowiakami , który większy i który ma władzę nad którym , tu się nie liczy Polska tylko czy Duda ważniejszy , czy Ziobro, ktoś łaskocze ego prezydenta i ten chce pokazać kto rządzi i kosztem p. Ziobry cała kasta sędziowska ma się dobrze

  1

  1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here