Tych zmian BOJĄ SIĘ wrogowie Polski! Ważne zapowiedzi ministra Glińskiego w sprawie repolonizacji mediów!

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że już jesienią dojdzie do wprowadzenia oczekiwanej i wywołującej olbrzymie emocje i kontrowersje ustawy dotyczącej repolonizacji mediów. Minister powiedział, że sytuację na rynku polskich mediów należy “ucywilizować”, tak aby wreszcie zaczęły obowiązywać standardy obecne w krajach Europy Zachodniej.

Plany zmian na rynku polskich mediów są imponujące, gdyż ma dojść do ograniczenia roli podmiotów, które kontrolują na przykład 40 proc. danego rynku, podczas gdy poziom ten we Francji wynosi ledwie 7-8 proc:

Musimy ucywilizować rynek, w którym np. niektóre podmioty (…) zbyt duży obszar rynku kontrolują. W Polsce to jest kontrolowane przez ustawy dotyczące w ogóle koncentracji rynkowej; i dopuszcza się na przykład 40-procentowe panowanie na rynku jednego podmiotu (…) gdy na przykład we Francji to jest 7 czy 8 proc., w zależności od różnych rozwiązań legislacyjnych

Minister Piotr Gliński podkreślał, że planowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reformy dotyczące rynku mediów nie są żadnym atakiem na niezależność i wolność prasy, ale próbą wprowadzenia prawa, które jest standardem w cywilizowanych krajach:

Tak, że na pewno musimy to zrobić, bo trzeba w Polsce wprowadzać nowoczesne, cywilizowane reguły prawa.

Sprawa repolonizacji rynku medialnego już budzi olbrzymie emocje i można się spodziewać, że wokół tej kwestii rozpęta się burza podobna do tej, z którą mieliśmy do czynienia podczas procedowania ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości. O znaczeniu tego projektu mówił w lipcu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, a także wiceminister kultury Jarosław Sellin. Według zapowiedzi Sellina projekt ustawy ma zostać złożony w Sejmie już wczesną jesienią.

Już w tej chwili pojawiają się wątpliwości, jak na tę sprawę zapatruje się prezydent Andrzej Duda. W jednym z wywiadów, prezydent zapowiedział, że przyjrzy się “wnikliwie” projektom zmian. Przypomnijmy, że podobne, niezbyt entuzjastyczne uwagi ze strony głowy państwa pojawiały się tuż przed ogłoszeniem wet dotyczących ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Teraz, gdy ciągle widać konflikt między rządem a prezydentem, można się spodziewać, że ustawy medialne będą generować kolejne emocje wewnątrz obozu władzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here