Ironia losu? Polscy więźniowie obozu wygrali z drużyną SS po golu… Lewandowskiego

Podczas II wojny światowej, w stworzonym przez Niemców obozie koncentracyjny Gross Rosen, esesmani kazali rozgrywać więźniom mecze piłkarskie. W jednym z nich Polacy zagrali przeciwko Niemcom. Wygrali 1:0, a bramkę strzelił Zdzisław Lewandowski.

Historię tę przypomniało TVP Info. Wspominali o niej również reporterzy “Łączy nas piłka” w jednej z relacji z treningów biało-czerwonych we Francji.

Czytaj więcej poniżej
loading...

“W obozie Gross–Rosen rozgrywki piłkarskie miały najpoważniejszy charakter, w szczególności od wiosny 1943 roku, kiedy pojawił się w nim Walter Ernstberger. Rozgrywki sportowe organizowane były przez władze obozowe dla uciechy esesmanów, którzy w ten sposób chcieli kontynuować swoje zainteresowania sprzed wojny” – podaje TVP..

Hitlerowscy zorganizowali m.in. mecz Polaków przeciwko Niemcom.

“W składzie wygranej drużyny polskiej znaleźli się: Kazimierz Burgacki, Marian Gadaj, Hibner Ryszard, Kazimierz Jurowicz, Władysław Kidacki, Jerzy Kowalewski, Józef Koziołek, Zdzisław Lewandowski, Jerzy Luda, Ryszard Łysakowski oraz Ryszard Moruś” – wspomina tvp.info.

Polacy wygrali, a Niemcy w mundurach esesmanów z zemsty katowali tego dnia więźniów.

Zaczęli z pasją tłuc kijami znajdujących się tam więźniów, masakrując zaskoczonych i niezdolnych do ucieczki. Był to odwet za wygrane przez Polskę zawody i nasi oprawcy już się z tym nie kryli – wspominał Czesław Skoraczyński, uczestnik meczu, przedwojenny piłkarz Pogoni Lwów.

Z kolei Grażyna Choptiany, kierownik działu oświatowego Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, powiedział reporterowi, że jedyną bramkę w tamtym meczu strzelił Lewandowski. Zdzisław Lewandowski.


Jak to skomentujesz? ⇓ |

CZYTAJ WIĘCEJ>

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ